FAQ

Marzec 19, 2010

1. Dlaczego nie ma cennika, czyli ile to kosztuje?

Dlaczego na waszej stronie nie ma cennika? Wystarczyłoby spojrzeć i wiedzielibyśmy na czym stoimy…

Przede wszystkim cennika nie ma dlatego, że rozpoczynanie rozmowy od „za ile” jest średnio dobrym pomysłem.

Przyjmijmy, że ślub ma się odbyć w promieniu 20km od naszej siedziby, życzysz sobie, by fotograf towarzyszył Wam wyłącznie w czasie ceremonii… Zaczynasz rozmowę z nami od „za ile” a my nieznając zupełnie tematu podamy kwotę za ślub w Indiach, trwający tydzień przy obecności 600 gości… Rzucisz słuchawką. Oczywista sprawa.

Właśnie dlatego nie ma cennika. Dlaczego jeszcze? Dlatego, że go nie mamy. Wynagrodzenie jest rzeczą płynną, uzależnioną od wielu czynników o których musimy porozmawiać.

Ponadto jest również kwestia natłoku pracy. Są terminy o które mamy dziesiątki zapytań. Są też takie o które nikt nie pyta, albo bardzo rzadko. Te terminy są również traktowane inaczej i dla nich kwestie rozliczeń są inne.

Spójrzmy na to z drugiej strony… z Waszej. Zaglądacie na naszą stronę, tam pojawia się zakładka cennik. Klikacie i są podane ceny. Przyjęliście je do wiadomości w taki czy inny sposób, ale czy tak naprawdę wiecie za co będziemy się rozliczać? Niektórzy robią tak zwane pakiety. Opisują wszystko co dostaniecie w danym pakiecie… a co jeśli będziecie chcieli 3 rzeczy z pakietu A i 5 z pakietu B? Ile wtedy to będzie kosztowało?

Wracamy znów do punktu wyjścia.

Podsumowując – dajcie nam i sobie szansę zapoznania się dokładnie z tematem. Wysłuchamy Waszych pomysłów i Waszego spojrzenia na to co my mamy zrobić. Wspólnie zastanowimy się, czy da radę to zrobić i jakie w związku z tym będziecie musieli ponieść koszty…

Łatwiej? Chyba tak.

2. Dlaczego za taki sam zakres pracy jedni płacą mniej a inni więcej?

Częściowo na to pytanie już odpowiedzieliśmy poprzednio. Nie mamy stałego cennika, ale wszystkich w określonej sytuacji traktujemy jednakowo. Nie mniej jednak pewna płynność istnieje. Skąd się bierze?

1. Fotografujemy w różnych miejscach w Polsce. Często uroczystość na której pracujemy odbywa się dość daleko od naszej bazy wypadowej. Niestety, są to koszty, które muszą być wkalkulowane w  całe przedsięwzięcie.

2. Nie będziemy ukrywać, że są terminy, które z założenia są promowane. Oczywiste jest, że o soboty w miesiącach czerwiec – październik mamy dziesiątki zapytań. Niestety, jak ktoś zaplanował uroczystość na najgorętszy czas, musi się liczyć z tym, że ciężko będzie negocjować rabaty. :) Osoby, którym nie udało się zarezerwować wszystkiego na lato i planują uroczystość w miesiącach listopad, grudzień, styczeń – marzec są u nas traktowane z góry promocyjnie. W kalendarzu jest wtedy nieco luźniej przez co możemy być łatwiejsi w negocjacjach. :) Podobnie rzecz się ma z uroczystościami, które odbywają się w dzień pracujący poniedziałek – piątek (a zdarzają się coraz częściej).

3. Różnice mogą również wynikać ze szczegółów – jakie albumy zostały wybrane, jaka będzie forma oddania prac.

Wszystko o czym napisaliśmy jest ustalane przed podpisaniem umowy. Gwarantujemy, że poza tym co jest w umowie, nie ponosicie żadnych kosztów dodatkowych.

Jeszcze raz przypominamy, że każde zlecenie jest traktowane zupełnie indywidualnie i nie da się go podciągnąć pod jakiś schemat. Stąd różnice i chyba nie powinno to dziwić.

3. Dlaczego nie należycie do żadnego stowarzyszenia czy innej organizacji zrzeszającej fotografów ślubnych?

Na wielu blogach widzieliśmy odpowiednie oznaczenia…

Nieładnie jest odpowiadać pytaniem na pytanie, ale tu zrobimy wyjątek…

– czy nasze prace będą lepsze bądź gorsze przez to, że będziemy zrzeszeni, a na stronie  i blogu będzie wisiało stosowne logo?

4. Rezerwacja terminów v.1.0

1. Rezerwacje terminów na rok kolejny rozpoczynamy z dniem 1.07 roku obowiązującego. Z góry uprzedzamy, że bywają terminy niedostępne z uwagi na uroczystości rodzinne.

2. Rezerwacja terminu następuje po uprzednim skontaktowaniu się z nami osobiście lub telefonicznie. Nie rezerwujemy terminów przez gg, skype. Drogą elektroniczną z radością odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.

3. Rezerwacja o której mowa powyżej jest ważna przez:

– 30 dni – dla terminów dłuższych niż 90 dni od momentu rezerwacji
– 14 dni – dla terminów krótszych niż 90 dni od momentu rezerwacji

W wyjątkowych przypadkach zastrzegamy sobie możliwość skracania tych terminów.

4. W ciągu 30 (14) dni powinno nastąpic ustalenie szczegółów dotyczących zlecenia i ostateczna decyzja odnośnie rezerwacji terminu.

5. W przypadku niedopełnienia punktu 4 – termin automatycznie wraca do puli terminów wolnych.

5. Potwierdzenie terminu i jego ostateczne umieszczenie w naszym kalendarzu wiąże się z podpisaniem umowy.

6. Pozostałe kwestie reguluje umowa zawarta pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.